BİLGİ VE TALEP FORMU

Detaylı bilgi almak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Uzun süre ağız yoluyla beslenemeyen evde bakım hastalarında nazogastrik sonda yoluyla besleme yapılabilir. Nazogastrik sonda, plastik bir sondanın burundan, boğazdan geçerek ve mideye inmesini içeren tıbbi bir işlemdir.

Evde NG takılması, hastanın evinde, sağlık çalışanları tarafından yerleştirilen ve kullanılan bir yöntemdir. Hastanın midesine giden bir tüp burun yoluyla yerleştirilir ve tüpün ucu, mideye ulaşmak için yemek borusundan geçirilir. Tüp, bir çanta veya beslenme pompası aracılığıyla hastaya besin solüsyonları, sıvılar, ilaçlar ve diğer besleyici maddelerin verilmesini sağlar.

NG takılması, geçici bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir veya uzun vadeli bir çözüm olarak kullanılabilir. Bu, özellikle yutma güçlüğü çeken veya mideyi boşaltmakta zorlanan hastalar için önemlidir. Bu tür hastalarda beslenme desteği sağlamak, vücut fonksiyonlarının korunmasını sağlar ve enfeksiyon riskini azaltır.

Nazogastrik sondanın faydalarından bazıları şunlardır:

  1. Gıda ve ilaç verme: Nazogastrik sondalar, hastaların yemek yiyemediği veya ilaçları yutamadığı durumlarda kullanılır. Bu tür durumlarda nazogastrik sondalar, hastaların beslenmelerini sağlar ve ilaçları doğrudan mideye ulaştırır.

  2. Dehidrasyonu önleme: Bazı hastalıklar veya tedaviler, hastaların vücut sıvılarını kaybetmelerine neden olabilir. Nazogastrik sondalar, hastaların vücut sıvılarını korumalarına yardımcı olur.

  3. Mide boşaltımının izlenmesi: Nazogastrik sondalar, mide boşaltım hızının izlenmesinde de kullanılabilir. Bu, bazı hastalıkların teşhisinde veya tedavisinde önemlidir.

  4. Mide asit seviyelerinin ölçülmesi: Nazogastrik sondalar, mide asit seviyelerinin ölçülmesi için de kullanılabilir. Bu, bazı mide rahatsızlıklarının teşhisinde veya tedavisinde yardımcı olabilir.

  5. Mide kanamasının durdurulması: Bazı durumlarda, nazogastric sondalar mide kanamasının durdurulmasına yardımcı olabilir. Bu, kanamanın nedeni belirlenip uygun tedavi uygulanana kadar geçici bir çözüm olabilir.

Evde NG takılması, hastanın evde kalmasına ve hastaneye gitmek yerine evde tedavi görmesine olanak tanır. Ancak, bu tür tedavilerin yapılması, sağlık çalışanları tarafından yapılmalı ve uygun hijyenik koşullar sağlanmalıdır. Ayrıca, hastanın tüpü düzenli olarak kontrol edilerek, tüpün doğru şekilde çalıştığından ve hastanın rahatsızlık yaşamadığından emin olunmalıdır.

Geropital Evde Sağlık ve Bakım Merkezi olarak profesyonel kadromuz ile hem NG değişimi hem de NG bakımı ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz tüm bakım hizmetlerini en kaliteli bakım ürünleri ile evinizin konforunda sizlere sunuyoruz. Kendiniz veya yakınlarınız için Geropital NG Bakımı hizmeti almak isterseniz Geropital Çağrı Merkezi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.